A légúti allergia és kezelési lehetőségei

allergia

Napjainkban már népbetegségként is számon tartott allergiának több csoportja van. Ezek közül most a légúti irritációt okozó – inhalatív allergénekről – ejtünk néhány szót. Ezeket 2 fő csoportra oszthatjuk. Első a perenniális allergének. Jellemző rájuk, ahogyan a nevük is mutatja, hogy az év egészében megtalálhatóak a környezetünkben, de enyhébb fokú reakciót váltanak ki. A klasszikus tünetek: tüsszögés, vizes orrfolyás, szemviszketés, könnyezés, kivörösödött szem, viszkető érzés a torokban, az orr dörzsölése, markánsabban jelentkeznek a másik csoportnál – ahová a szezonális allergének tartoznak. Ezek jellemzően az év egy adott időszakában okoznak panaszokat, például korai virágzó fák, -időjárástól függően akár már február végétől kezdődően-, tavaszi fák- tavaszi időszakban-, fűfélék- tavasz vége, a nyár első időszaka, valamint a gyomok- nyár második felétől kezdődően akár október elejéig is elhúzódhatnak.

A közérzetet és a hétköznapi életminőséget ez utóbbi csoport befolyásolja erősebben. A kezeletlen felső légúti allergiák nem pusztán a mindennapi tevékenységünkben korlátoznak, hanem tartós fennállásuk esetén az alsó légutak krónikus betegségeinek kialakulásában is szerepet játszhatnak. Fontos megemlíteni, a keresztallergia jelenségét is. Ez azt jelenti, hogy bizonyos ételek, zöldségek, gyümölcsök fogyasztása az adott allergia szezonban fokozhatja ismert allergiás tüneteinket. Például parlagfű, feketeüröm- paradicsom, banán, cukkini, dinnye.

Amennyiben ezen tünetek észlelése esetén fennáll a gyanú, hogy allergiásak vagyunk érdemes allergia tesztet végezni. Ez egyfelől történhet vérvétel során végzett laborvizsgálat alapján (úgynevezett MAST vizsgálat), illetve lehet bőrpróba (úgynevezett PRICK teszt). Ez utóbbi esetén fontos kihangsúlyozni, hogy elvégzése csak 5 éves kor felett ajánlott, valamint szteroid kezelés követően fél évvel, kalcium és antihisztaminok rendszeres szedése után minimum egy hét elteltével végezhető el. Ellenkező esetben fals eredményt kaphatunk.

Terápiás lehetőségek:

Napjainkban a hivatalos kezelési protokoll az ARIA guideline alapján történik Ez a bizonyítékon alapuló orvoslás – evidence based medicine – ajánlás.

Első sorban a kortokiszteroid orrspray-k használata, másodsorban antihisztamin típusú gyógyszerek szedése javasolt. Mindegyiket szakorvos illetve szakorvosi javaslattal háziorvos írhatja fel. Az antihisztamin típusú gyógyszerek esetében napjainkban már kaphatóak a gyógyszertárakban vény nélküli készítmények, akár szopogató tabletta kiszerelésben is.

Emellett fontos és hasznos praktikák lehetnek a következők, melyek mind az allergének eltávolítását célozzák a környezetünkből, vagy testünkről:

  • Napi rendszerességgel hajmosás, hajöblítés
  • orrmosó folyadékok, például tengeri sós vagy fiziológiás só tartalmú orrspary-k
  • ágyneműnk gyakoribb cseréje, illetve mosása szezonban,
  • ismert allergénjeink kerülése beleértve a keresztallergiát okozó élelmiszereket is

Amennyiben allergia vizsgálat elvégzését követően tisztázódtak, hogy mely anyagokra vagyunk érzékenyek, tanácsos a terápiát nem a tünetek jelentkezésekor, hanem már 2 héttel ezt megelőzően elkezdeni. Megfigyelt tény, hogy a kezdetben bevált gyógyszerek idővel kevésbé hatásosnak tűnnek. Tanácsos ezért időszakonként szakorvossal konzultálni esetleges terápia módosítás céljából. Allergia teszt ismételt elvégzése is célszerű lehet 3-4 évenként.

Idősebb korban a szervezet kevésbé élesen reagál az allergénekre, ezért a tünetek ebben az életszakaszban nem olyan erőteljesen jelentkeznek, mint fiatalabb korban.