Miért nehezebb a fogyás a PCOS-ben?

Nehezebb a fogyás a PCOS betegeknek

Van hatékony fogyókúra PCOS mellett is. Nehezebb a fogyás, de nem lehetetlen. Íme néhány tanács, hogy mit tehetsz a sikeres fogyókúráért. De miért olyan nehéz lefogyni a PCOS betegségben szenvedőknek? Tény, hogy a PCOS betegek legalább fele küzd súlyfelesleggel. De akik éppen nem, azok is tudják, hogy a kilókkal való harc menyire nehéz és elkeserítő. Mi lehet ennek az oka? Mint a PCOS-ben már oly sokszor, most is a hormonok adják meg a kérdésre a választ.

 

Inzulin, ami segíti a zsírsejtekben való raktározást

Az inzulin az a hormon, aminek a feladata a glükóz eljuttatása a vérből a megfelelő szövetekbe (máj-, izom-, zsírszövet). Vagyis a felhasználás helyére, vagy a raktározás helyére a glikogén raktárakba. Ezen kívül az inzulin támogatja a zsírraktározást, és azt, hogy a zsír a raktárakban is maradjon. Ha azt veszed észre, hogy a sport és az addigi étrended segítségével nem sikerül megtartani vagy csökkenteni a súlyod, esetleg még hízol is (főleg a hasi régióban), akkor nagy eséllyel a megnövekedett inzulinszint áll a hátterében.

A megoldás egyszerre rejlik a PCOS-nek megfelelő étkezésben, a megfelelő sportban, az esetleges gyógyszeres kezelésben és az étrendkiegészítőkben. A PCOS diéta alapja a szénhidrátszegény étkezés, de emellett számos aspektusa van, amit PCOS-ben figyelembe kell venni, így beleértve a gyulladási faktorokra való odafigyelést, a kialakított napi sporthoz megfelelő tápanyagösszetételt, a megfelelő vitamin és rostbevitelt, a mesterséges adalékok kerülését. Minden esetben a cél az inzulinszint csökkentése, normál tartományba való terelése.

 

A PCOS betegek éhesebbnek érezik magukat a betegségük miatt

Tény, hogy az inzulin egyik hatása az étvágy növelése. Ez magyarázza a falási rohamokat és az édesség utáni vágyat is. Tipp: Igyekezz minden étkezéshez megfelelő mennyiségű fehérjét enni, valamint iktasd ki a finomított liszteket és a cukrot az étkezéseidből. Ugye ezt már rég megtetted?

A nem megfelelő CCK és a leptin szintek is elősegítik a többlet kalória bevitelt, hiszen ha nem megfelelően működnek, akkor az éhségérzet növekszik és nehezebben alakul ki a telítettség érzet. Egy korábbi bejegyzésemben már részletesen írtam ezekről a hormonról, és arról is, hogy mit tegyél, hogy kevésbé legyél éhes.

 

Alacsony glikémiás index és rostok

A rostok bevitele a szervezetünkbe rendkívül fontos. Ugyanakkor ha PCOS-ed van, akkor nem mindegy, hogy hogyan viszed be az adott rostokat. Egy 2010-es tanulmányban összehasonlították azokat a PCOS-es nőket, akik alacsony glikémiás indexű ételeket fogyasztottak, azokkal, akik csak a rostbevitelre figyeltek. Mind a két csoport ugyanannyi kalóriát fogyasztott, ugyanazokkal a tápanyagarányokkal (50% szénhidrát, 23% fehérje, 27% zsír és 34 gramm rost). Az egyetlen eltérő dolog az az volt, hogy az egyik csoport csak alacsony glikémiás indexű ételeket fogyasztott. Ez a csoport háromszor jobb eredményt ért el az inzulinszint javulásában és a menstruációs ciklus helyreállításában. Válassz tehát rostdús, de alacsony glikémiás indexű ételeket.

 

Gyümölcs és zöldség hiány

Hihetetlenül hangozhat, de nagyban befolyásolja a diétának az eredményességét, ha nem eszünk elegendő gyümölcsöt és zöldséget. Akik voltak a PCOS Workshop rendezvényen legutóbb, azok tudják, hogy a PCOSben is mekkora hangsúlyt kap ez a kérdés, természetesen a PCOS-barát étrendnek megfelelő gyümölcsökkel és zöldségekkel.

A Journal of Hormone and Metabolic Research egyik friss cikkében rávilágítanak arra, hogy az inzulinszint javulásában és a hasi zsírok csökkentésében milyen jótékony hatása van a DASH diétának (Dietary Approaches to Stop Hypertension – Dietetikusi Ajánlás a Magas Vérnyomás Ellen).

A tápanyagarányok itt 52% szénhidrát, 18% fehérje, 38% zsír. Ez az étrend gazdag gyümölcsben, zöldségben, teljes kiőrlésű gabonákban és zsírszegény alapanyagokban. Természetesen személy szerint azt gondolom, hogy egyénre szabva igazi a dolog, figyelembe véve a napi életritmust és a napi sportot is.

 

Obstruktív Alvási Apnoé

Alvás közbeni légzéskimaradás. Nehéz persze megállapítani, hiszen közben alszunk, de sajnos a PCOS-ben szenvedő nők körében ez nagyon gyakori. Egyrészt rizikófaktor a kardiovaszkuláris megbetegedésekben, hiszen ha kimarad a légzés, akkor oxigénhiány lép fel a szervezetben, ami hirtelen szívhalálhoz, magas vérnyomáshoz vagy stroke-hoz is vezethet.

Ami viszont segít felismerni az alvási apnoét, az a felkelés utáni fáradékonyság, feledékenység, depresszív hangulat. Ennek az oka az, hogy mivel az éjszakai pihenés nem megfelelő, ezért a szervezet kimerülten kezdi a napot. Ha a szervezet kimerült, akkor viszont romlik az inzulinrezisztencia állapota, és nyilván a testsúly is nő, a PCOS tünetei is romlanak. Ugyanakkor a túlsúly hajlamosít az alvási apnoé kialakulására, szóval a cél, megint csak a testsúly csökkentése túlsúly esetén, a megfelelő pihenés és a megfelelő stresszkezelés. Ennek kihangsúlyozására egyébként különösen nagy hangsúlyt fektetünk a programjaink során, illetve online kurzusainkon is.

 

Nehezebb elkezdeni a sportot?

Amikor a legutóbbi hírlevelemet írtam, találtam egy érdekes adatot. Azok a nők, akik a sportolás elkezdése előtt részt vesznek egy felkészítésen, sokkal jobban teljesítenek a fogyás és a hormonális javulás terén, mint azok, akik egyből a sporttal kezdik és csak utána kapnak konzultációra lehetőséget. A kialakult hormonális eltérések és testképzavar miatt egyébként is nagyobb a kísértés a sport elkerülésére, holott ez legalább annyira fontos a PCOS esetében, mint a megfelelő étkezés. És természetesen az sem mindegy, hogy mit sportolsz, hiszen vannak olyan mozgásformák, amik kifejezetten ajánlottak PCOS-ben.

 

A tudás tehát elengedhetetlen kellék egy PCOS Amazon fegyvertárában! Ha kíváncsi vagy még több összefüggésre a PCOS-el kapcsolatban, akkor itt találsz további részletes összefoglalót erről a betegségről, a kezelési lehetőségekről, valamint gyakorlati tippeket és tanácsokat a PCOS-barát életmód elsajátításához >>>